„A feliratos oldalon, a háromnyelvű köszönet és évszám – Dank! Merci! Gracias! 1956 – mellett, megÅ‘riztem a melbourne-i éremrÅ‘l az amfiteátrum részletet. A „GyÅ‘zelem IstennÅ‘je” helyett, a Szűzanya, „Magyarország KirálynÅ‘je” ábrázolását helyeztem, az írás iránya szerint visszafelé tekintve. Ez utal az utólagosságra, és kifejezi a gyÅ‘zelem hiányát is. A felirat összefoglalja az üzenetet: köszönet az áldozatért.
A melbourne-i érem hátoldalán egy tömegjelenet látható, sok sportoló emeli hátára a „GyÅ‘ztes”-t. Erre reflektál egy emblematikus fotó ihlette részlet: 1956 október 28-án egy zsákmányolt tankon a Parlament elÅ‘tt az ünneplÅ‘ tömeg a magyar szabadság zászlaját emeli a magasba. Az ihletÅ‘ fényképen Kossuth-címeres zászló van, ezt lyukasra cseréltem. Úgy érzem, ez ismertebb, kifejezÅ‘bb jelképe az ’56-os forradalomnak, és az érmén is jobban érvényesül.”
Raffay Dávid, szobrászművész
„1973-ban születtem Budapesten. Három éves korom óta szobrásznak készülök. Édesanyám Korényi Dalma, édesapám Raffay Béla, mindketten szobrászművészek, nevelÅ‘apám Somogyi GyÅ‘zÅ‘ festÅ‘ és grafikusművész. A KépzÅ‘- és Iparművészeti Szakközépiskolában érettségiztem 1991-ben, tanárom Meszlényi János szobrászművész volt. Még abban az évben felvettek a KépzÅ‘művészeti FÅ‘iskolára, ahol Mesterem KÅ‘ Pál lett. 1996-ban diplomáztam, 1996-tól ’98-ig posztgraduális képzésben vettem részt. Számos kisplasztikám és 16 köztéri szobrom van. Jelenleg ötgyermekes, boldog családapa vagyok. „
A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatja.